...

Uroczystości ku czci ofiar sowieckiej agresji na Polskę

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 18 września, 2019

80 rocznica noz w plecyW Biłgoraju z inicjatyw Starostwa Powiatowego i Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom sowieckiej agresji na Polskę. Okazją była 80. rocznica „noża w plecy, ataku na Polskę, którego Armia Czerwona dokonała 17 września 1939 roku.

W uroczystościach, które odbyły się przy krzyży katyńskim na cmentarzu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju uczestniczyli przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu, władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego i młodzież szkolna. Samorząd Powiatu Biłgorajskiego reprezentował Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, etatowy członek Zarządu Powiatu Beata Strzałka oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna.

Za poległych i pomordowanych sprawowana była Msza święta, której przewodniczył ks. Józef Flis. A delegacje złożyły pod krzyżem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

-Musimy pamiętać o rocznicach, które tak boleśnie zapisały się w naszej historii. Taką tragiczną chwilą jest wrzesień 1939 roku, kiedy to nasi przodkowie musieli stawić czoła dwóm totalitaryzmom. Walczącej Polsce, 17 września 1939 roku zadany został „cios w plecy”, nad ranem nasze granice przekroczyła Armia Czerwona i zaczęła się gehenna Polaków, która trwała nie tylko przez okres II wojny światowej, ale także przez następne blisko 50 lat – podkreśla Andrzej Szarlip.

Foto: bilgoraj.com.pl