...

Badania mammograficzne

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 19 sierpnia, 2021

Program Profilaktyki Raka Piersi jest prowadzony w Polsce od 2006 roku. Jego celem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym jej etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. Wyniki realizacji Programu są bardzo niepokojące. Odbiegają znacząco od wyników europejskich i odnotowują znaczący spadek odsetka przebadanych Pań, który w marcu 2020 roku wynosił zaledwie 38 % uprawnionych kobiet, a w lipcu 2021 roku spadł do 34 %. Warto wskazać, że ponad połowa wszystkich badań mammograficznych ma miejsce w pracowniach mobilnych (mammobusach).

Przypominamy, jak ważna jest profilaktyka. Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Zapraszamy na bezpłatną mammografię, finansowaną przez NFZ,Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie w miejscowości:
Potok Górny –2 września 2021 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, Potok Górny 116A;
Biłgoraj – 3 września 2021 w godzinach od 8.00 do 15.00 przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Targowa 15;
Frampol – 6 września 2021 w godzinach od 11.00 do 17.00 przy Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kościelna;
Turobin – 7 września 2021 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Piłsudskiego 29.

mammografia potok gornymammografia bilgorajmammografia frampolmammografia turobin

Badaniem wymagana jestrejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

W związku z epidemią Covid-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań i personelu medycznego prosimy o zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii na stronie www.mammo.pl