...

Dożynki powiatu biłgorajskiego

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 4 sierpnia, 2021

Każdego roku Starostwo Powiatowe w Biłgoraju organizuje dożynki, czyli ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W tym roku odbędą się one w niedzielę 29 sierpnia w gminie Biszcza, a dokładniej nad zalewem Biszcza – Żary. Do wspólnego świętowania zapraszają Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko. Dożynki to etniczne święto słowiańskie, którego tradycja sięga XVI wieku. Zwyczaj ten w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe lub okrężne. Jest to połączenie dwóch staropolskich zwyczajów, okrężnego i dożynek, które w przeszłości były osobnymi świętami.

Zygmunt Gloger w „Encyklopedii Staropolskiej” pisał, że „Okrężne, biesiada rolnicza w jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu” pól, skąd i nazwa okrężnego powstała. Okrężne tem się różni od dożynków, że dożynki oznaczają dożęcie oziminy i przyniesienie wieńca gospodarzowi z pola do domu. Okrężne zaś jest zabytkiem uczt jesiennych, znanych w przeszłości wielu narodom, wyprawianych po sprzątnięciu z pola wszystkich plonów”.

W XVI wieku święto to było urządzane dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Tradycyjne dożynki, obchodzone w pierwszy dzień jesieni, poświęcone były zbiorom zbóż w danym roku, w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w roku kolejnym. W późniejszym czasie święto urządzane było zawsze w niedzielę, jakiś czas po ukończeniu żniw. Zakończenie żniw wiązało się też z uroczystą mszą w świątyni. W każdym kościele parafialnym święcono pieczywo oraz wieńce dożynkowe o różnorodnych kształtach, zakończone zazwyczaj w formie krzyży, hostii, kielichów i koron. Współcześnie dożynki obchodzone są zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw.

dozynki plakat druk 1

Tegoroczne dożynki powiatowe orgaznizowane przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i Gminę Biszcza rozpoczną się o 14:30 korowodem grup wieńcowych i ich prezentacją. Następnie, o godzinie 15:00, odbędzie się Msza święta nad Zalewem w Biszczy. Po mszy nastąpi uroczyste poświęcenie wieńców i chleba oraz wystąpienia zaproszonych gości.

O godzinie 17:00 zapraszamy na część artystyczną z gwiazdą wieczoru – zespołem Rokiczanka. Odbędzie się także prezentacja zespołów z gminy Biszcza, pokaz mody przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, występ kapeli Bidaczuchy oraz koncert zespołu FIRE LBL. Po tych atrakcjach, o godzinie 20 wystąpi gwiazda wieczoru. Zaśpiewa także wokalistka Must be the Music Patrycja Soszyńska. Po występach zapraszamy na zabawę taneczną z zespołem Exciter.

W programie tegorocznych dożynek znajdują się również konkursy z nagrodami oraz animacje i atrakcje dla dzieci. Będzie można również obejrzeć wystawę płodów rolnych i skosztować tradycyjnej kuchni. Na wydarzeniu znajdą się także stoiska instytucji okołorolniczych oraz stoiska promocyjne.

Starostwo powiatowe w Biłgoraju zapewnia bezpłatny transport na i z dożynek w ramach usługi „door-to-door” świadczonej przez powiat biłgorajski. Szczegółowe informacje o usłudze i zapisy pod numerami telefonów:
– 570 700 521,
– 84 534 80 33,
– 84 534 80 32.