...

HISTORYCZNA CHWILA!

Kategoria: Aktualności 2023 Opublikowano: 14 marca, 2023

Złożenie kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu partyzanckim w Osuchach, rozpoczęło wydarzenie związane z uroczystym podpisaniem umowy na budowę Muzeum w Osuchach. 14 marca 2023 roku, starosta Andrzej Szarlip i wicestarosta Tomasz Rogala podpisali z wykonawcą umowę.

W ciągu półtorej roku w Osuchach – na bazie tamtejszego budynku szkoły – ma powstać muzeum, które nie tylko uczci ale także przypomni ofiarę żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich walczących o wolną Polskę w biłgorajskich lasach z Sowietami spod znaku gwiazdy czerwonej i Niemcami spod znaku swastyki.

-To jest historyczny dzień. Po wielu latach udało się zwieńczyć sukcesem, starania przede wszystkim rodzin ale i lokalnej społeczności, by powstało godne upamiętnienie żołnierzy AK i BCh – Bohaterów bitwy pod Osuchami ale także całego ruchu partyzanckiego w tej części naszej Ojczyzny. Wspólnie z panią poseł Strzałką, wicemarszałkiem Mulawą, podjęliśmy działania, na początku tej kadencji, by te inwestycję wprowadzić do realizacji. Dziś podpisaliśmy umowę. To będzie godne upamiętnienie tych, którzy tutaj oddali swe życie za wolną Polskę – zaznacza starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

W uroczystości obok władz powiatu udział wzięli poseł Beata Strzałka, wicemarszałek Michał Mulawa, radni Rady Powiatu: Marian Kurzyna, Marcin Kulig, Kazimierz Paterak, Ewa Maciocha, Jolanta Ważna oraz Tomasz Książek. Obecny byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Osuchy 44, projektanci muzeum oraz przedstawiciele firmy, która realizować będzie inwestycję.

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, w osobach dyrektora Marka Majewskiego i pracowników dr Doroty Skakuj i Tomasza Bordzania.

Koszt zadania opiewa na kwotę 12 688 686,68 zł brutto.