...

Konferencja historyczna o akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind i Bitwie pod Osuchami

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 22 września, 2021

Dziś w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju, z inicjatywy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przy wsparciu historyków i pracowników IPN odbyła się konferencja poświęcona pacyfikacji ludności cywilnej przez niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej oraz niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind i Bitwie pod Osuchami. Konferencję otworzył w prelekcjach uczestniczył starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Obecna była także poseł Beata Strzałka, wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra oraz dyrektorzy muzeów z regionu, ośrodków kultury, nauczyciele oraz biłgorajska młodzież.

konferencja osuchy 1 001
-Konferencja dotyczy ważnego obszaru historii nie tylko naszej Małej Ojczyzny ale całej Polski. To pod Osuchami rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej w Polsce, to w Osuchach znajduje się największy cmentarz partyzancki w Polsce. Trwają prace przy powstaniu muzeum poświęconego polskim partyzantom. Naszym zadaniem jest przekazywanie historii o tych wydarzenia zgodnie z prawdą. To na Ziemi Biłgorajskiej ruch partyzancki był bardzo aktywny, nasi przodkowie stawiali opór niemieckiemu okupantowi, płacąc za to najwyższą ofiarę. O tym chcemy mówić, tę prawdę chcemy przekazywać
– mówił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

konferencja osuchy 001
Konferencja odbyła się przy wsparciu programu „Warto być Polakiem” realizowanego przez Urząd marszałkowski Województwa Lubelskiego i przy wsparciu powiatu biłgorajskiego.