...

Konkurs na najpiekniejszy wieniec dożynkowy

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 23 sierpnia, 2022

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, iż podczas Dożynek Powiatowych, które odbędą się 28 sierpnia 2022 roku w Łukowej, przeprowadzony zostanie przez starostę biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, wspólnie z panem Tomaszem Obszyńskim Przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność”, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

wience dozynkowe
Zwycięski wieniec i delegacja wieńcowa reprezentować będą powiat biłgorajski i województwo lubelskie – w dniach 10 – 11 września 2022 roku – na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w Rezydencji Prezydenta RP Belweder.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa.

Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

Wieniec i delegację na Dożynki Prezydenckie wyłoni powołana przez starostę biłgorajskiego komisja.