...

MA SZANSĘ POWSTAĆ BLISKO 50 KM NOWYCH ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W POWIECIE BIŁGORAJSKI

Kategoria: Aktualności 2023 Opublikowano: 22 marca, 2023

To wynik realizacji wspólnego projektu – współfinansowanego przez środki europejskie – przez pięć powiatów południa Lubelszczyzny. Tylko na terenie powiatu biłgorajskiego ma powstać do końca 2027 roku blisko 50 km nowych ciągów wykonanych z myślą o miłośnikach dwóch kółek.

Od kilku lat procujemy nad projektem, którzy przewiduje wykonanie wielu kilometrów ścieżek rowerowych na terenie szeroko rozumianego Roztocza. Chodzi o 5 powiatów województwa lubelskiego, począwszy od powiatu kraśnickiego, przez powiat janowski, biłgorajski, zamojski i tomaszowski. Łączna wartość planowanych inwestycji to ponad 187 mln zł. Wsparcie zewnętrzne ma wynieść 85% – mówi starosta biłgorajski i wiceprezes Zarządu Euroregionu Roztocze, Andrzej Szarlip.

Koncepcja projektu omawiana była m.in. podczas obrad Euroregionu Roztocze, tam procesowano był zakres inwestycji i w wyniku tych prac, konsultacji oraz pracy specjalistów, którzy zajmują się wytyczaniem tych szlaków powstała „mapa” – plan działania, z którego wynika, że na terenie naszego powiatu powstanie około 50 km nowych ścieżek rowerowych.

-Te ścieżki rowerowe zlokalizowane będą w tzw. roztoczańskiej części naszego powiatu, a więc w gminach Goraj, Frampol, Tereszpol i Józefów. W ramach tej konstrukcji w kosztach partycypowały będą także samorządy gminne, chodzi o zapewnienie 15% wkładu własnego. Ścieżki te mają powstać przy drogach publicznych ale także w innych miejscach, w zależności od potrzeb koncepcyjnych – dodaje starosta Szarlip.

W lutym br., w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się już spotkanie robocze, w którym udział wzięli przedstawiciele Zarządu Powiatu, przewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciele władz samorządowych gmin oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego.

-Z punktu widzenia rozwoju marki Roztocze, które od kilka lat systematycznie promujemy i pokazujemy, rozwój infrastruktury pieszo-rowerowej jest niezwykle ważny. Roztocze generalnie kojarzy się z odpoczynkiem na rowerze, na wędrówkach i na wycieczkach. Jest wiele tras, ale ciągle nie wystarczająca ilość, stąd konieczne są kolejne inwestycje – podkreśla Andrzej Szarlip.

Władze powiatu chcą by turystyka była jednym z ważniejszych elementów rozwoju gospodarczego Ziemi Biłgorajskiej, a tego typu inwestycje mają być klejonym „magnesem”. który „przyciągnie turystów”.

-Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które pracowały i parcelują na rzecz promocji Roztocza, w tym nad powstaniem nowych ścieżek rowerowych. W sposób szczególny dziękuję panu wicemarszałkowi Michałowi Mulawie, któremu Roztocze jest szczególnie bliskie i który podejmuje wiele działań by je promować – zaznacza starosta Szarlip.

Władze powiatu biłgorajskiego, jeszcze w tym tygodniu chce podjąć uchwałę w sprawie utworzenia Związku Powiatowo – Gminnego pod nazwą „Roztoczański Związek Powiatowo – Gminny”. Tworzyć go ma 18 samorządów, w tym powiaty i gminy.