...

Magdalena Król i Maciej Zielonka z I LO im. ONZ w Biłgoraju – Finaliści Olimpiady Wiedzy o Filmie!

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 20 maja, 2019
finlisci olimpiady filmowej onzMagdalena Król i Maciej Zielonka, uczniowie I LO im. ONZ w Biłgoraju i członkowie Szkolnego Klubu Filmowego zakończyli z sukcesem zmagania olimpijskie w Warszawie. Otrzymali tytuły finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji  Społecznej.

To jedyna tego typu interdyscyplinarna inicjatywa w Polsce przeznaczona dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Celem olimpiady jest popularyzacja światowej, a szczególnie polskiej kultury filmowej wśród młodych ludzi. Koncentruje się również na różnych aspektach komunikacji społecznej, posługującej się językiem i obrazem. Nasi uczniowie znaleźli się w grupie 28 najlepszych w kraju wyłonionych spośród 700 przystępujących do I etapu olimpiady. W eliminacjach centralnych uczniowie musieli wykazać się nie tylko szeroką wiedzą specjalistyczną na etapie ustnym; umiejętnościami obrony swojego stanowiska zaprezentowanego w przygotowanym wcześniej fotokaście, ale także zdolnościami typowo literacko-dziennikarskimi, tj. napisanie eseju na wylosowany temat, przeprowadzenie, a następnie zredagowanie wywiadu z gościem specjalnym olimpiady. W tym roku gośćmi zaproszonymi do konwersacji byli: reżyserka Kinga Dębska, aktorka Gabriela Muskała oraz operator filmowy Wojciech Staroń. Spotkanie z tak wybitnymi przedstawicielami współczesnej polskiej sztuki filmowej było szczególnym przeżyciem dla uczestników olimpiady.

Uczniowie, zdobywając tytuły finalistów, mają możliwość studiowania na wybranych kierunkach kilku wyższych uczelni w Polsce.
Należy podkreślić, że olimpiada jest organizowana dopiero od trzech lat przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a już cieszy się dużym uznaniem środowisk kultury filmowej i edukacyjnej kraju. Tegoroczne sukcesy naszych uczniów zapewne przyczynią się do większego zainteresowania młodych ludzi kinematografią polską i światową oraz poszerzą możliwości wyboru kierunków studiów, a w przyszłości wykonywanego zawodu.
Troje uczniów: Magdalena Król i Maciej Zielonka – finaliści etapu centralnego oraz Anna Pułapa – bardzo dobry wynik w eliminacjach okręgowych, pracowało pod opieką nauczyciela języka polskiego – Barbary Chołyst oraz nauczyciela wiedzy o kulturze – Aliny Dzido.

I LO im. ONZ