...

Muzeum zbiera pamiątki

Kategoria: Aktualności 2016 Opublikowano: 24 maja, 2016

Muzeum Historii Polski rozpoczęło ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie”. Inauguracja odbyła się w Noc Muzeów 14 maja, a jej podsumowanie nastąpi w tym roku w Święto Niepodległości. Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Chodzi o pozyskanie różnych obiektów o wartościach historycznych, także związanych z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku jak i tej w 1989 roku.

Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiątkami oraz prasą, elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych. Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie wystawa podarowanych pamiątek. Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do muzeum mogą zgłaszać się osobiście, mailowo lub telefonicznie. Telefon: (22) 211-90-29 lub 211-90-48, e-mail: pamiatki@muzhp.pl. Szczegóły dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski: www.muzhp.pl.