...

Powiat pamięta o ofiarach sowieckiej agresji na Polskę

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 18 września, 2018

79 rocznica sowieckiej agresji na polske 1
Pielęgnowanie i podtrzymywanie historii związanej z ważnymi wydarzeniami w skali całej Polski, mające także wpływ na historię małej Ojczyzny są w Powiecie Biłgorajskim szczególnie celebrowane. Tak było 17 września br., w 79. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Uroczystości powiatowe, zorganizowane przez Starostę Biłgorajskiego Kazimierza Pateraka i Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, odbyły się w Biłgoraju, pod Pomnikiem Katyński, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Lubelskiej.
79 rocznica sowieckiej agresji na polske 3
W świętowaniu i uczczeniu ofiar rosyjskich zbrodni z lat 30. i 40. XX wieku – w tym oddanie hołdu i uczczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej – uczestniczyli mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz wychowawcy i nauczyciele.
harcerze
Na rocznicowe uroczystości patriotyczno – religijne złożyła się Msza święta, w której polecano Bogu ofiary II wojny światowej i zbrodni komunistycznych na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej. Była także część artystyczna, przygotowana przez młodzież Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim.
79 rocznica sowieckiej agresji na polske 2
Uroczystości podsumował Starosta Kazimierz Paterak, który podziękował wszystkim za obecność i pamięć historyczna o przodkach. Dziękował także osobom bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Kończąc swe wystąpienie apelował: -Wydarzenia z września 1939 roku dały początek wielkiej tragedii, która rozgrywała się w różnych miejscach naszej Ojczyzny, a masowo w obozach śmierci, w łagrach i miejscach,których symbolem stał się Katyń. Wspominając dziś, tych którzy zapłacili największą ofiarę i mając w poszanowaniu  pamięć historyczną co dzień budować musimy przyszłość Polski i Jej siłę. Możliwe będzie to, gdy w Ojczyźnie panuje zgoda, a każdy według swych talentów pracuje i poświęca się jej dobru.