...

Przyciągamy coraz więcej pracowników zza granicy

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 3 sierpnia, 2021

W ciągu kwartału o ponad 15 procent wzrosła liczba cudzoziemców, którzy są zgłoszeni do ubezpieczeń w Oddziale ZUS w Biłgoraju. Od ponad roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców nieprzerwanie rośnie. Na koniec czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał w swoich rejestrach niemal 819 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z obywatelstwem innym niż polskie. W samym Oddziale ZUS w Biłgoraju (obsługuje m.in. Chełm i Zamość) na koniec czerwca było ponad 3,6 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, czyli o niemal pół tysiąca osób więcej niż na koniec marca (to wzrost o ponad 15 proc.).

-Statystyki pokazują, że powoli wychodzimy z pandemii. Miała ona ogromny wpływ na całą gospodarkę, w tym liczbę cudzoziemców, płatników składek oraz liczbę ubezpieczonych. Gdyby nie Covid-19 być może liczba cudzoziemców przekroczyłaby 1 mln – zaznacza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

W samym Oddziale ZUS w Biłgoraju (obsługuje m.in. Chełm i Zamość) na koniec czerwca było ponad 3,6 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, czyli o niemal pół tysiąca osób więcej niż na koniec marca (to wzrost o ponad 15 proc.). Najwięcej obcokrajowców pochodzi z Ukrainy, jest ich prawie 3,2 tys. i to właśnie ich przybyło w ostatnich miesiącach najwięcej. Na drugim miejscu są Białorusini – 147. Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców to osoby zatrudnione na umowę o pracę, a 134 osoby prowadzą w regionie własną działalność gospodarczą.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim