...

Pytania o czternastkę? ZUS zaprasza na dyżur

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 28 października, 2021

Pierwsze tzw. czternastki już trafiły do emerytów i rencistów. Masz pytania o to świadczenie? Skorzystaj z telefonicznego dyżuru eksperta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik Oddziału ZUS w Biłgoraju będzie czekał na pytania klientów 9 i 16 listopada (wtorki) w godzinach 8:00-10:00. Dyżur odbędzie się pod numerem 84 688 12 81. Tzw. czternastka to jednorazowe świadczenie dla osób, które na 31 października mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS, np. emerytury lub renty. Instytucja wypłaci czternastki w listopadzie, razem z comiesięcznymi emeryturami i rentami.

Pierwsze wypłaty z terminem płatności na „1 dzień miesiąca” trafiły do uprawnionych osób z wyprzedzeniem, bo 1 listopada to dzień wolny od pracy.

Żeby otrzymać bonusowe świadczenie, nie trzeba składać wniosku. Wypłata odbywa się z urzędu. Pełną czternastkę (1 250,88 zł brutto) dostaną osoby, których podstawowa emerytura/renta nie przekracza 2 900 zł brutto. Osoby z wyższym świadczeniem otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim