...

Rowerowe Roztocze – konsultacje w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju

Kategoria: Aktualności 2023 Opublikowano: 24 lipca, 2023

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się kolejne spotkanie członków Związku Powiatowo – Gminnego oraz instytucji związanych z geodezją, inwestycjami i planowaniem, dotyczące budowy ścieżek pieszo – rowerowych w ramach Projektu „Rowerowe Roztocze”.

  • Te spotkania pozwalają nam wypracować i uzgodnić ostateczną trasę przebiegu planowanych ścieżek w poszczególnych gminach. Szukamy podczas nich także dróg rozwiązania ewentualnych komplikacji. Wiemy m.in. na dziś, że muszą zostać zaplanowane alternatywne przebiegi ścieżek na odcinkach w gminie Frampol i Goraj. Czasu nie mamy dużo musimy więc wypracować najlepsze i optymalne rozwiązania – mówi Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski.

Koncepcja Rowerowego Roztocza opiera się na uzupełnieniu w odpowiednią infrastrukturę Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza i by była to oś do rozwoju turystyki rowerowej od powiatu kraśnickiego przez powiat janowski, biłgorajski po powiat tomaszowski.

W powiecie biłgorajskim, projekt ma być realizowany w czterech gminach, tj. w gminie Goraj, Frampol, Tereszpol i Józefów.

  • Chcemy połączyć możliwość przejazdu rowerzystów od Kraśnika do Hrebennego, wzdłuż Centralnego Szlaku Rowerowego. Chodzi o udrożnienie brakujące odcinki, ewentualnie dobudowując do tego szlaku tzw. „żebra”, które łączyły by z tym szlakiem inne szlaki. Główne problemy jakie wynikają, to brak możliwości technicznej poprowadzenia takich ścieżek w dwóch lokalizacjach w powiecie biłgorajskiego. Rozmawiamy więc o alternatywnych trasach albo odcinki będą w inny sposób łączyć się z trasą – wyjaśnia Magdalena Stasicka, koordynator projektu „Rowerowe Roztocze”.

Zadanie realizują samorządy w porozumieniu z powiatami. W najbliższym czasie wszystkie ścieżki mają być zatwierdzone, a w tym roku ma być ogłoszone postępowanie przetargowe na dokumentację projektową i ma być ono ogłoszone.

Na całość zaplanowane jest ponad 220 mln zł środków unijnych przekazanych z Urzędu Marszałkowskiego (w ramach dwóch projektów, projektu z turystyki i projektu z mobilności miejskiej) i stanowi 85% wartości zadania, 15% to wkład własny samorządów.

W spotkaniu uczestniczył wicestarosta Tomasz Rogala, radni Rady Powiatu Mirosław Późniak i Ryszard Papierz, burmistrz Goraja Antoni Łukasik, Burmistrz Józefowa Roman Dziura, Burmistrz Frampola Józef Rudy i wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk.

Obecna była również dyrektor ZDP w Biłgoraju, po. kierownika Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego, radni Rady Miejskiej we Frampolu oraz pracownicy Starostwa Powiatowego i dyrektor biura Euroregionu Roztocze – Jarosław Joniec.