...

Krwi nie da się niczym zastąpić – wyróżnienia dla Honorowych Dawców Krwi

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 15 lipca, 2021

„Krwi nie da się niczym zastąpić” – powiedział starosta biłgorajski Andrzej Szarlip podczas uroczystości wręczenia medali „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz Odznaki Honorowe PCK. Uroczystość odbyła się 15 lipca 2021 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Wzięli w niej udział poseł Beata Strzałka, sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik, wiceprezes Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK w Lublinie Anna Nowak – Kowal, Instruktor ds. promocji krwiodawstwa Urszula Drozdowska – Hradil, kierownik działu promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Paweł Filip, Komendant Państwowej Policji w Biłgoraju Marek Jamroz, który również został odznaczony za oddawanie krwi, przewodnicząca Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK w Biłgoraju Małgorzata Gromadzka, kierownik biura PCK Edward Kurzyna oraz Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Biłgoraju Anna Koman.

Podczas uroczystości starosta powiatu biłgorajskiego wyraził głęboką wdzięczność i podziękował krwiodawcom za proobywatelską postawę jaką jest oddawanie drugiemu człowiekowi cząstki siebie. Honorowe krwiodawstwo jest nie tylko nieocenionym wsparciem dla systemu ochrony zdrowia w Polsce, ale przede wszystkim bezinteresowną pomocą i nadzieją dla ludzi potrzebujących i chorych, to wsparcie dla tych wszystkich którzy walczą o zdrowie. Krwiodawstwo jest wprost realizacją przykazania miłości bliźniego, jest poświęceniem i służbą na rzecz innych. Osoby, które honorowo oddają krew są cichymi bohaterami o szczególnych walorach moralnych i obywatelskich. -Dziś wyróżnieni zostali Państwo tytułem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, to potwierdzenie oddania przynajmniej 20 litrów krwi, potwierdzenie systematycznego uczestnictwa w akcjach krwiodawstwa oraz potwierdzenie szczególnego wkładu w ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. W imieniu władz samorządu powiatu biłgorajskiego składam Państwu serdeczne wyrazy wdzięczności i podziękowania – podkreślał starosta.

wyuroznienia dla hdk
Głos zabrała również poseł Beata Strzałka:Krew jest bezcenna, bez niej nie ma życia. Nie ma jej substytutu ani zamiennika, Dlatego ten wasz dar jest bezcenny w każdym znaczeniu – i tym farmakologicznym i ludzkim i społecznym. Skierowała również słowa prośby do osób które mogą oddawać krew, aby zdobyli się na odwagę  dołączyli do akcji krwiodawstwa, które są promowane w powiecie biłgorajskim.

-Krwi nie da się niczym zastąpić. Przekonujemy się o tym wtedy, gdy potrzebujemy jej sami lub gdy potrzebuje jej ktoś z naszych bliskich. Wielu z nas nie ma nawet świadomości, że bez krwi lekarze są bezsilni w walce o zdrowie i życie swoich pacjentów. Patrząc przez pryzmat tego, z wdzięcznością powinniśmy odnosić się do ludzi którzy oddają cząstkę siebie będąc honorowymi krwiodawcami – mówiła z kolei Małgorzata Gromadzka, przewodnicząca Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK w Biłgoraju. Powiat biłgorajski na tle całego rejonu lubelskiego bardzo dobrze działa pod względem akcji terenowych poboru krwi. Średniorocznie jest to około 38 akcji, między innymi w Łukowej (5 akcji rocznie), w Majdanie Starym (4 akcje w ciągu roku), Aleksandrowie (4 akcje na rok), Biszczy (średnio 5 akcji na rok), Potoku Górnym (5 akcji w ciągu roku), Korchowie (3 zaplanowane i 1 niezaplanowana akcja w ciągu bieżącego roku), Tarnogrodzie (3 akcje w ciągu roku) , Soli (1 akcja), i w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju (2 zaplanowane akcje).

wyuroznienia dla hdk 1
Pomimo takiej ilości akcji krwiodawców jest mniej, szczególnie w okresie letnim. Jak mówi Paweł Filip, kierownik działu promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. –Zapotrzebowanie na krew ciągle rośnie. Zawsze w okresie wakacyjnym jest ono większe, a w tym roku przez specyficzną sytuację gdzie Szpitale wznowiły swoja działalność i powróciły do planowych zabiegów których jest coraz więcej, zapotrzebowanie jest szczególnie duże – wspomina. -My jako Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie wydajemy codziennie ponad 200 jednostek krwi. Wiąże się to z tym, że codziennie 200 – 250 osób musi oddać krew aby szpitale mogły funkcjonować, dlatego ważne jest aby jak największa osób oddawała krew – dodaje.

Tomasz Karolczak, jeden z odznaczonych który oddał krew 52 razy również podkreśla ważność takich działań. -Działalność w ramach honorowego krwiodawstwa poza dawaniem satysfakcji zachęca również do tego, aby pilnować swoich parametrów życia, odpowiednio się odżywiać, dbać o zapewnienie ruchu. Można w taki sposób dawać przykład innym, że można żyć tak, aby później cieszyć się nie tylko swoim dobrym zdrowiem ale tym zdrowiem się dzielić – mówił nauczyciel biłgorajskiej „Budowlanki”.

wyuroznienia dla hdk 2
Głos zabrała również prezes Zarządu Rejonowego PCK w Biłgoraju Anna Koman, która opowiedziała o historii, działaniach oraz formach pomocy PCK. Dziś wręczone zostały nie tylko medale Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu ale także odznaki Zasłużony dla PCK. Wrażliwość na drugiego człowieka, empatia, bezinteresowna pomoc, troska i otwartość, to dziś cechy szczególnie potrzebne w naszym społeczeństwie. Mimo podejmowanych przez rząd i samorządy działań nadal jest wiele osób, które wymagają wsparcia, pomocy i życzliwości. Od lat na tym polu pracuje i posługuje Polski Czerwony Krzyż, którego biłgorajski Oddział jest jednym z prężniej działających w Regionie. Biłgorajski PCK, tak jak i organizacje w innych częściach Polski, nie mogłyby działać, gdyby nie ludzie dobrej woli, wrażliwi społecznie, gdyby nie wolontariuszki i wolontariusze, gdyby nie działaczki i działacze, którzy czerwonokrzyskie idee wprowadzają w czyn.

Finalnie do krwiodawców trafiło 11 medali „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz 3 Odznaki Honorowe PCK. Wśród odznaczonych znaleźli się: Robert Gąsior, Tadeusz Niemczyk, Jan Siemczyk, Stanisław Sprysak, Sylwester Woźnica, Tomasz Cybulski, Marek Jamroz, Tomasz Karolczak, Wojciech Kotyła, Tomasz Kurzyński oraz Sławomir Nowak. Odznaką Honorową PCK zostali odznaczeni Edyta Borowiec, Piotr Flor i Stefan Chudzik. Odznaki wręczyli Anna Nowak-Kowal, wiceprezes lubelskiego oddziału okręgowego PCK w Lublinie, Urszula Drozdowska – Hradil, Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz poseł Beata Strzałka.

wyuroznienia dla hdk 3
/ES/