...

Spotkanie podsumowujące w sprawie organizacji nowego roku szkolnego 2021/2022

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 30 sierpnia, 2021

W starostwie powiatowym w Biłgoraju odbyło się dziś – z inicjatywy starosty Andrzeja Szarlipa – spotkanie podsumowujące w sprawie organizacji nowego roku szkolnego 2021/2022. Udział wzięli w nim wicestarosta powiatu biłgorajskiego Tomasz Rogala i przedstawiciela Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Jana Komana oraz dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski. Obok organizacji nowego roku szkolnego rozmawiano także o inwestycjach i przygotowaniach placówek do bezpiecznego przyjęcia uczniów z dniem 1 września 2021 roku.

spotkanie organizacyjne oswiata

Spotkanie dotyczyło przygotowania szkół i placówek do nowego roku szkolnego. Obecni na spotkaniu dyrektorzy omówili sprawy kadrowe, organizacyjne, omówili sprawy rekrutacji do szkół, nowych zatrudnień, zwolnień, urlopów zdrowotnych oraz kwestie inwestycji. Nowy rok szkolny, a jednocześnie pierwszy rok nauki w szkołach średnich powiatu biłgorajskiego rozpocznie 961 uczniów, w tym w szkołach dla których organem prowadzącym jest powiat biłgorajski 837. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym naukę rozpocznie 51 uczniów, w Zespole Szkół Leśnych 62, a w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego – 31.

-Z dyrektorami naszych szkół spotykamy się systematycznie. Natomiast faktycznie, w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego ma ono szczególny charakter bo podsumowujemy okres przygotowań żeby można było rozpocząć rok szkolny w formie stacjonarnej – tradycyjnie, zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki. Wymieniliśmy między sobą uwagi, podzieliliśmy się spostrzeżeniami jak ten rok szkolny rozpocząć – wyjaśnia wicestarosta Tomasz Rogala. Poruszane były także kwestie bezpiecznego powrotu uczniów do szkół w związku z pandemią Covid-19. Rozmawiano m. in. o zbieraniu zgłoszeń od rodziców uczniów odnośnie szczepień przeciw koronowianinowi i realizacji ewentualnych szczepień.

spotkanie organizacyjne oswiata 2

-Jednym z tematów były także sprawy kadrowe czyli zabezpieczenia możliwie optymalnej liczby nauczycieli. Oczywiście ten ruch kadrowy to jest czas kiedy w maju planujemy rok szkolny, niemniej jednak wyniki rekrutacji do szkół mają swoje znaczenie i sierpień to czas ostatnich podsumowań jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną. Równie istotnym aspektem są inwestycje, które były czy jeszcze są realizowane w naszych placówkach. O ile ten wzmożony czas prac inwestycyjnych to okres wakacji, musimy pamiętać że duże inwestycje wymagają większego przedziału czasu, dotyczy to m. in. ZSBiO ale także kosztownych zakupów sprzętów i wyposażenia dla naszych szkół odnośnie kształcenia zawodowego. Ja przypomnę tylko, że realizujemy warty ponad 5,2 mln zł projekt „Wysokie kompetencje pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego” – dodaje wicestarosta.

Rozmawiano także o terminach związanych ze składaniem wniosków do ministerstwa edukacji i nauki o terminach m. in. do programu aktywna tablica czy składaniu wniosków związanych z wycieczkami szkolnymi, które zapowiedział minister Przemysław Czarnek oraz składaniu wniosków do rezerwy subwencji oświatowej na nowe zawody, które powstają w naszych szkołach, modernizację pomieszczeń.

spotkanie organizacyjne oswiata 1

Ważną kwestią było także ustalenie, iż od nowego roku szkolnego w każdej szkole będzie na pełnym etacie psycholog i pedagog, do których będą mogli zwrócić się uczniowie, w przypadku gdy będą chcieli porozmawiać, poszukać dróg rozwiązania problemów czy po prostu wrócić do normalności po okresie nauczania zdalnego.