...

Starosta na odsłonięciu murala Bitwy pod Osuchami

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 11 października, 2018

mural zamosc 3
Pod koniec września w Zamościu, odbyły się – objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Obrony Narodowej – uroczystości związane z odsłonięciem murala, poświęconego Bitwie pod Osuchami. Uczestniczył w nich Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak.

Uroczystości rozpoczęły się jednak na Ziemi Biłgorajskiej, na cmentarzu partyzanckim w Osuchach w Gminie Łukowa. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, szkolne, kombatanckie i strażackie. Delegacje rodzin uczestników bitwy, władze samorządowe, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz kapłani, przedstawiciele wojska, kombatanci i rekonstruktorzy historyczni. Uczestnicy odmówili modlitwę za poległych i złożyli kwiaty pod pomnikiem.
mural zamosc 2
Dalsza część uroczystości odbyła się w kościele Miłosierdzia Bożego w Zamościu, gdzie w intencji uczestników bitwy pod Osuchami została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem biskupa seniora, Jana Śrutwy. Następnie orkiestra wojskowa i kompania honorowa, poczty sztandarowe, władze, parlamentarzyści, członkowie Stowarzyszenia „Osuchy 1944” i pozostali uczestnicy wzięli udział w ceremonii odsłonięcia i poświecenia murala.
mural zamosc 1
Malowidło znalazło się na 50. metrowym ogrodzeniu Zakładu Karnego w Zamościu obok Szpitala Jana Pawła II. Uroczystego odsłonięcia dokonali uczestnicy bitwy pod Osuchami Andrzej Wiśniewski ps. Szyszka, Włodzimierz Łój ps. Wir oraz sanitariuszka Sabina Wośkowiak ps. Tecza. Mural poświecił biskup senior Jan Śrutwa. Uroczystość zakończył koncert Jana Pietrzaka w Klubie Batalionowym.