...

szlak Roztoczański (pieszy)

Kategoria: szlak kategoria główna Opublikowano: 7 sierpnia, 2016

Roztoczański (znaki żółte)
Stary Bidaczów – Nowy Bidaczów – Ruda Zagrody – Wola Dereźniańska – Dereźnia Zagrody – Kolonia Sól – Biłgoraj – Wola Mała – Wola Duża – Hedwiżyn – Kajetanówka – Żelebsko – Trzęsiny – Lipowiec – Wzgórze Polak – Zwierzyniec
Cały szlak ma długość około 54 km, a większość jego trasy prowadzi przez powiat biłgorajski. Mimo, że szlak nosi nazwę Roztoczański duża jego część wiedzie przez porośniętą Puszczą Solską Równinę Biłgorajską.

Szlak Roztoczański ma swój początek w Bidaczowie Starym w węźle dwóch szlaków Walk Partyzanckich (czerwonym i czarnym). Biegnie starymi traktami po polnych bezdrożach, ale też i po asfaltowych drogach. Przecina Białą i Czarną Ładę, biegnie ulicami Biłgoraja, a następnie przechodzi przez miejscowości Wola Mała i Wola Duża gdzie podziwiać możemy starą drewnianą wiejską zabudowę. Na wysokości ostatnich zabudowań Woli Dużej mijamy po lewej stronie zakład produkcyjny Ambra, który jest czołowym producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowej i Wschodniej. Kilkaset metrów dalej docieramy pod skraj Roztocza nad źródliska rzeki Stok i dalej już najpierw krawędzią Roztocza, a następnie jego pagórami docieramy do porośniętego bukami wzgórza o nazwie Polak. W miejscu tym znajduje się pomnik upamiętniający zwycięską bitwę jaką podczas Powstania Styczniowego stoczył oddział dowodzony przez Marcina Borelowskiego „Lelewela” z wojskiem carskim 3 września 1863 r. Tuż za pomnikiem docieramy do granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego zwanej parkanem przez który przechodzimy i kierujemy się w stronę stolicy Roztocza Środkowego – Zwierzyńca gdzie kończy swój bieg jeden najstarszych szlaków turystycznych Ziemi Biłgorajskiej. Na trasie jego przebiegu spotkać można kilka szlaków rowerowych, dzięki czemu można tworzyć wiele wariantów jego korzystania. Atrakcje turystyczne i krajoznawcze: Na szlaku na terenie naszego powiatu zobaczymy dwa młyny rzeczne (już niestety nieczynne) w Soli i w Dereźni. W Biłgoraju szlak prowadzi w pobliżu założenia pałacowo-parkowego utworzonego staraniem Stanisława Nowakowskiego, obok kościoła p. w. św. Jerzego, dawnej cerkwi unickiej i kościoła p.w. WNMP z połowy XVIII wieku z barokowym wystrojem.

{gallery}turystyka/piesze{/gallery}