...

Tarcza 4.0 i program chodnikowy dla powiatu biłgorajskiego

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 26 czerwca, 2020

W piątek Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski wspólnie z Tomaszem Rogala Wicestarostą Biłgorajskim, Beatą Strzałka Poseł Na Sejm RP i przedstawicielami Sejmiku Województwa Lubelskiego Michałem Mulawa oraz Grzegorz Wróbel wręczył przedstawicielom gmin powiatu biłgorajskiego promesy na realizację inwestycji samorządowych na łączną kwotę 23.403.354 zł.

Gminy i powiat otrzymały dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane na terenie Powiatu Biłgorajskiego.

-Pieniądze będą przyznawane samorządom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. Wnioski będzie można składać od pierwszego sierpnia br., natomiast pieniądze będą wypłacane od połowy do końca sierpnia – wyjaśnia poseł Beata Strzałka. Jak dodaje –Rozwiązania w ramach tarczy 4.0, to także usprawnienie wykonywania budżetów i uelastyczniają reguły fiskalne, obowiązujące w samorządach.

Wnioski będzie można składać  od pierwszego sierpnia 2020r., natomiast pieniądze będą wypłacane od połowy do końca sierpnia. To bezprecedensowe wsparcie dla Samorządów.

Z informacji przekazanej przez wicemarszałka Województwa Lubelskiego, Michała Mulawę wynika, że Tarcza Antykryzysowa wsparta została ponad 118 mln zł Pakietu Antykryzysowego. To środki przeniesione z RPO na wsparcie dla przedsiębiorców. W dobie pandemii obok zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców bardzo ważnym elementem dla rządu i samorządu województwa jest gospodarka, są miejsca pracy. Te środki, któe trafiają do przedsiębiorców powiatu biłgorajskiego to m. in. mikropożyczki czy dopłaty do postojowego. Najlepszym przykładem jest wsparcie dla Black Red White S. A. w wysokości 29,5 mln zł. My się bardzo cieszymy, że jednak region lubelski, przechodzi łagodnie przez kryzys wywołany pandemią Covi-19 – podkreślał Michał Mulawa.

     Z 23,5 mln zł, 5,5 mln trafi do budżetu powiatu biłgorajskiego.

Na pewno tych pieniędzy nie przejemy. Ja je wkładam do sejfu i trzymam na inwestycje w szpital – zapewniał Starosta Andrzej Szarlip. Starosta podkreślał, że władze powiatu czynią starania by przejąć z powrotem prowadzenie szpitala. Otrzymane więc z rządowego wsparcia środki mają wesprzeć najpotrzebniejsze inwestycje jakie powiat będzie musiał poczynić- Do przejęcie placówki i podjęcia konkretnych kroków blokuje nas brak wyroku prawomocnego sądu o upadku Spółki Arion. Rozmawiamy w NFZ, Ministerstwie Zdrowia oraz innymi instytucjami. Kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców to jeden z naszych priorytetów – przyznaje Starosta Biłgorajski.

Poszczególne gminy otrzymały promesy na następujące kwoty:

Gmina Aleksandrów : 500 000 zł

Gmina Goraj : 500 000 zł

Gmina Łukowa : 500 000 zł

Gmina Tereszpol : 500 000 zł

Gmina Frampol : 637 877 zł

Gmina Turobin : 680 316 zł

Gmina Biszcza : 726 314 zł

Gmina Obsza : 934 352 zł

Gmina Potok Górny : 964 099 zł

Gmina Józefów : 988 453 zł

Gmina Księzpol :  1 918 459 zł

Gmina Tarnogród : 1 941 975 zł

Gmina Biłgoraj : 2 428 149 zł

Gmina m. Biłgoraj : 4 607 799 zł

Powiat Biłgorajski : 5 575 561 zł

       Natomiast w ramach Pilotażowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych Uczestników Ruchu i Rowerzystów przy Drogach Powiatowych Powiatu Biłgorajskiego na 2020 r. ośmiu gminom naszego powiatu Wicestarosta Tomasz Rogala wręczył promesy na łączną kwotę 1.000.000 zł :

Gmina Biłgoraj – 144 598 zł,

Gmina Biszcza – 150 000 zł,

Gmina Frampol – 88 863 zł,

Gmina Księżpol – 63 999 zł,

Gmina Potok Górny – 150 000 zł,

Gmina Tarnogród – 102 540 zł,

Gmina Tereszpol – 150 000

Gmina Turobin – 150 000 zł.

     Wicestarosta Rogala podkreślał, że program chodnikowy przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców przy drogach o dużym natężeniu ruchu – W ramach Programu gminy otrzymają wsparcie na działania z zakresu budowy, przebudowy lub remontu chodników, ciągów pieszo – jezdnych i ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych w trakcie realizacji lub planowane do realizacji, które zostaną zakończone do końca 2020 roku. Wnioskowana kwota dotacji może dotyczyć wyłącznie wydatków poniesionych w roku 2020. Maksymalna kwota dotacji z budżetu powiatu biłgorajskiego na jedno zadanie wynosi 150 tys. zł.

      W imieniu samorządu powiatowego chciałbym wszystkim burmistrzom i wójtom podziękować za współpracę, razem stawiamy na rozwój naszym małych ojczyzn i bezpieczeństwo mieszkańców. Pragnę podziękować także panu Tomaszowi Rogali, wicestaroście biłgorajskiemu, który jest pomysłodawcą i „ojcem chrzestnym” tego projektu. Już dziś widzimy jak ten program jest potrzebny i jak pozytywnie odbierany jest przez mieszkańców – podsumował spotkanie Starosta Szarlip.

Ciekawostka. Jest już nawet strona, gdzie podane są konkretne kwoty ile dodatkowych środków trafi do danej gminy – dla zainteresowanych podaję link: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wyszukiwarka-funduszu-inwestycji-samorzadowych

Fot. Starostwo Biłgoraj. Na zdjęciu samorządowcy ze wszystkich gmin i powiatu biłgorajskiego z tablicami z przyznanymi kwotami pomocy oraz kwotami przydzielonymi w ramach Funduszu Chodnikowego (białe tabliczki).