...

W naszym powiecie ruszyły bezpłatne usług indywidualnego transportu door-to-door

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 1 czerwca, 2021

Od 1 czerwca powiat biłgorajski świadczy bezpłatne usługi transportu z miejsca zamieszcza do miejsc użyteczności publicznej dla osób wykluczonych mobilnie. Przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakupione zostały specjalistyczne busy oraz wyposażona dyspozytornia. Projekt zainaugurował dziś starosta biłgorajski, w obecności poseł Beaty Strzałki, członka Zarządu Powiatu Andrzejka Łagożnego, kierownika Łukasza Praconia oraz członków stowarzyszenia skupiającego osoby niepełnosprawne SIRON.

door to door 3

Projekt jest programem pilotażowym na Zamojszczyźnie i ma rozwijać aktywności w życiu publicznym, społecznym i zawodowym przez osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności. -Chodzi o niwelowanie barier związanych z mobilnością tych osób. Aktywizacja ma przyczynić się m. in. do zwiększenia szans rozwoju, udział w edukacji, korzystania z infrastruktury społecznej i zwiększenia aktywności zawodowej. W ramach projektu zostały zatrudnieni kierowcy, dyspozytorzy i asystenci. Pracownicy zostatali przeszkolenie, także z zakresu komunikacji z klientem o szczególnych potrzebach i pierwszej pomocy. Została uruchomiona i wyposażona dyspozytornia, oraz zakupione dwa środki transportu dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Usługa obejmuje przewóz osób z miejsca ich zamieszkania do instytucji, w których mają konieczność załatwienia spraw – wyjaśnia starosta Andrzej Szarlip.

door to door 1

-Usługa realizowana będzie przez 19 miesięcy przy wsparciu PFRON i przez kolejne19  miesięcy po zakończeniu projektu jej zakres i poziom usług zostanie utrzymany – podkreśla Andrzej Łagożny, członek Zarządu powiatu. Z uruchomienia usługi zadowoleni są m. in. członkowie Stowarzyszenia Integracyjno – Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. -Nie każdy w domu ma samochód, nie każdy jest mobilny, problemy pojawiają się także w zimie. DO tej pory trzeba było sobie jakoś radzić samemu, czy prosić o pomoc członków rodzin, sąsiadów czy znajomych. Od dziś ta usługa to wielkie ułatwienie i konkretna pomoc – dodaje Henryk Grasza z SIRON-u.

door to door 4

By umówić usługę należy zadzownić na telefon:
– 84 534 80 32;
– 84 534 80 33;
– 570 700 521;
lub napisać email na adres: doortodoor@bilgorajski.pl

door to door 2

-Osoba chcąca skorzystać z bezpłatnego transportu będzie musiała wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz podpisać stosowne oświadczenie. W tym wszystkim pomogą dyspozytorzy informuje Łukasz Pracoń, kierownik organizacyjny w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

Więcej o projekcie znajdzieci Państwo na stronie www.bliskipowiat.bilgorajski.pl