...

Zaproszenie na powiatową inaugurację roku szkolego i Narodowe Czytanie

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 29 sierpnia, 2019

narodowe czytanie zaproszenieStarosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip zaprasza na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2019/2020 w szkołach Powiatu Biłgorajskiego połączoną z Narodowym Czytaniem, które odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Wydarzenie odbędzie się 9 września 2019 roku, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lektura Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano „Trylogię” i „Quo Vadis”  Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania lekturą będą Nowele polskie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1. „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa;
2. „Dym” – Maria Konopnicka;
3. „Katarynka” – Bolesław Prus
4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
5. „Orka” – Władysław Stanisław Reymont;
6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski;
7. „Sachem” – Henryk Sienkiewicz;
8. „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.